Развитие на човешките ресурси 2021-2027
Предстоящи процедури
Индикативен период на кандидатстване: май 2023 – юни 2023 г.
Цел на процедурата: Предоставяне на подкрепа под формата на ваучери за професионално развитие и гъвкави възможности за обучение за повишаване на професионалната квалификация и уменията на служители, наети по трудов договор в предприятия, извън държавната администрация, както и на самостоятелно заети лица.
Администратор на процедурата: Агенция по заетостта
Бюджет на процедурата: 50 000 000 лв.
Допустими кандидати:
- Служители, наети по трудов договор в частния сектор;
- Самонаети лица;
Размер на безвъзмездната помощ: до изчерпване на финансовия ресурс по процедурата
Максимален интензитет на помощта: 100%
Допустими за финансиране дейности:
- Набиране на заявления от наети по трудово правоотношение лица, както и от самостоятелно заети лица за включване в обучения за придобиване или повишаване на професионалната квалификация и/или за придобиване на ключова компетентност;
- Предоставяне на обучения за придобиване или повишаване на професионалната квалификация;
- Предоставяне на обучения за придобиване на умения в рамките на ключови компетентности;
- Оценка на дигиталните компетентности на лицата – входящо ниво и насочване към ниво за дигитално обучение по операцията (нива 5-8 по DigComp);
- Предоставяне на обучения за дигитални умения за напреднало и/или високоспециализирано равнище на дигитални умения (нива 5-6 или 7-8) за заети лица.
Индикативен период на кандидатстване:
- Първи срок: октомври/ноември 2023 – декември 2023/януари 2024 г.
- Втори срок: март/април 2024 г. – май/юни 2024 г.
Цел на процедурата: Предоставяне на възможности за квалификация, преквалификация и придобиване на нови умения за заети лица с цел адаптиране към съвременните изисквания на работодателите.
Бюджет на процедурата: 50 000 000 лв.
Допустими кандидати: предприятия, регистрирани по реда на Търговския закон
Размер на безвъзмездната помощ:
- Минимален размер: 20 000 лв.
- Максимален размер: 391 166 лв.
- Максимално допустимия размер на безвъзмездната помощ за едно лице, включено в обучение е 2500 лв.
Максимален интензитет на помощта: от 50% до 70%
Режим на безвъзмездна помощ: минимална помощ (de minimis)[1]
Допустими за финансиране дейности:
- Предоставяне на обучение за придобиване или повишаване на професионалната квалификация /но не по-висока от трета квалификационна степен/ на лица от целевите групи, съобразно с индивидуалните характеристики на лицето и спецификата на работното място.
- Подкрепа на работното място чрез ментор за преназначени служители на други длъжности при същия работодател, с максимален период до 6 месеца.
- Специфични обучения, свързани с работното място, в т.ч. за придобиване на специфични дигитални умения, „меки“ умения, обучения към управленски персонал за надграждане на бизнес умения, насочени включително към кръговата икономика и зеления преход, въвеждането на нисковъглеродни, ресурсно ефективни и безотпадни процеси и технологии.
[1] Усвоената безвъзмездна помощ по режим de minimis не може да надвишава сумата от 200 000 евро на предприятие за трите последователни финансови години 2021-2023 г. Помощта се счита за усвоена към датата на сключване на договора за безвъзмездна финансова помощ по съответния проект.