Национален план за възстановяване и устойчивост (НПВУ)
Предстоящи процедури
ПРОЦЕДУРА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ
„Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на сгради в сферата на производството, търговията и услугите, както и сгради от сектор туризъм“
по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ)
(резюме)[1]
Обобщени параметри
- Подкрепяни инвестиции:
По процедурата се финансират разходи за строително-монтажни работи (СМР) за изпълнението на мерки за енергийна ефективност и мерки за внедряване на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) на сгради в сферата на производството, търговията, услугите и туризма, собственост на предприятията – кандидати.
- Общ размер на средствата по процедурата: 235 200 000 лева
- Минимален и максимален размер на безвъзмездната финансова помощ (БФП):
Вид предприятие |
Минимален размер БФП |
Максимален размер БФП |
Микропредприятия |
100 000 лв. |
300 000 |
Малки предприятия |
500 000 |
|
Средни предприятия |
750 000 |
|
Големи предприятия |
2 500 000 |
- Процент (интензитет) на безвъзмездната помощ
- при избран режим „Инвестиционни помощи за мерки за повишаване на енергийната ефективност“:
Вид предприятие |
Максимален процент на помощта в Югозападен район на планиране (ЮЗР) |
Максимален процент на помощта извън Югозападен район на планиране (ЮЗР) |
Микропредприятия |
55% |
65% |
Малки предприятия |
55% |
65% |
Средни предприятия |
45% |
55% |
Големи предприятия |
35% |
45% |
- при избран режим „минимална помощ“ (de minimis): поради пропуск в проекта на Условия за кандидатстване не е определен; вероятно процентът на помощта ще бъде същия, като посочения по-горе извън ЮЗР (помощта по режим de minimis не може да надвишава сумата от 200 000 евро на предприятие за трите последователни финансови години 2020- 2022).
- Продължителност на проектите: до 24 месеца
Подробни параметри
- Допустими кандидати
- Микро, малки, средни или големи предприятия, търговци по смисъла на Търговския закон или Закона за кооперациите, регистрирани не по-късно от 31.12.2019 г.
- Допустими дейности:
- Дейности за изпълнение на СМР за прилагане на мерки за енергийна ефективност и мерки за ВЕИ, вкл. фотоволтаични инсталации, на сгради в сферата на производството, търговията, услугите и туризма
- Приоритет ще се дава на проекти за енергийната ефективност в съчетание с използване на възобновяеми енергийни източници, както и за внедряване на високоефективни охладителни и отоплителни инсталации, въвеждане на иновативни технологии, използващи геотермална, хидротермална и слънчева енергия, и на използването на отпадна топлина и студ. Ще се насърчава използването на централно отопление и охлаждане, което да намали загубите по преноса и разпределение на топлинна енергия и да доведе до намаляване емисиите на СО2.
- Мерките за енергийна ефективност по проекта се изпълняват въз основа на обследване за енергийна ефективност на съответната сграда, придружено от валиден сертификат за енергийни характеристики на сграда в експлоатация, изготвен по реда на чл. 48 от ЗЕЕ.
- Проектът трябва да включва изпълнение на енергоспестяващи мерки в цялата сграда.
В случай на собственост в сградата, различна от тази на крайния получател (бенефициента), крайният получател следва да поеме ангажимент за внедряване на мерки за енергийна ефективност на цялата сграда, като частта от сградата – собственост на друга организация или институция, следва да се финансира със собствени средства.
- Задължителни изисквания за постигане на енергийна ефективност
- Сградите, по които се изпълняват енергоспестяващи мерки, следва да достигнат енергиен клас „А“, по изключение клас „В“.
Проект, който предвижда постигане на клас на енергопотребление „В“, може да бъде финансиран само в случаите, при които изпълнение на мерки, водещи до постигане на клас А е технически неосъществимо, което следва да е надлежно и детайлно обосновано в обследването за енергийна ефективност. Техническа неосъществимост за постигане на клас на енергопотребление „А“, е налице тогава, когато прилагането на нормативните изисквания е възпрепятствано от специфика на сградата или на съществуваща сградна инсталация, което създава невъзможност за физическото изпълнение на мярката и/или изпълнението е възпрепятствано от технически или функционални пречки като: липса на достъп до елементи на конструкцията или инсталацията; липса на площ или пространство; допълнителни разходи за безопасност, достъпност, функционалност и/или за осигуряване на други технически характеристики, които разходи надвишават разходите за енергоспестяване.
- Всяка сграда следва да постигне минимум 30% спестяване на първична енергия
- В случай, че мерките включват системи за отопление и охлаждане и/или производство на електрическа енергия от възобновяеми източници (ВИ), допустими са само такива за собствено потребление, с цел осигуряване на енергията от ВИ на сградата за отопление, охлаждане, вентилация, гореща вода за битови нужди и осветление. Произведената енергия от ВИ от това съоръжение за производство на енергия от ВИ не следва да надхвърля необходимото количество енергия за покриване нуждите на съответната сграда и не може да бъде предмет на търговска сделка за покупко-продажба.
- След приключване на дейностите по СМР, следва да се изготви независима експертна оценка от сертифициран енергиен одитор, която да докаже потреблението на първична енергия и постигнатите спестявания от обновяването, заложени в проекта.
- Допустими разходи:
- разходи за строително-монтажни работи (СМР/инженеринг) за изпълнение на предписаните в обследването мерки за енергийна ефективност
В рамките на общата стойност на СМР могат да се включат и непредвидени разходи за строително-монтажни работи до 10%. В случай на инженеринг непредвидени разходи за строително-монтажни работи не са допустими.
- Необходими технически документи при подаване на проекта:
- Обследване за енергийна ефективност, заедно със сертификат за енергийни характеристики на сграда в експлоатация
- Обследване за установяване на техническите характеристики на сградата и технически паспорт в съответствие с изискванията, определени в глава трета на Наредба № 5 от 2006 г. за техническите паспорти на строежите, за всяка сграда
- Техническа документация относно предвидените СМР
- Обща ситуация на проекта (схема, чертеж) с обяснителна записка, и обобщена КСС по окрупнени показатели;
- Писмо по чл. 2, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони от съответната компетентна институция – РИОСВ/МОСВ, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от същата наредба; или
- Решение за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС, съгласно чл. 8 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда с характер „да не се извършва ОВОС“ или Решение по ОВОС за одобряване, съгласно чл. 18 от същата наредба; или
- Решение по чл. 18 или чл. 28 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони за одобряване.
- Особености при кандидатстването и изпълнението на проектите
- Кандидатстването по процедурата е изцяло електронно чрез подаване на уеб-базиран формуляр в специален модул на системата ИСУН с помощта на КЕП
- В рамките на изпълнението на дейностите бенефициентът носи отговорност за изготвянето, съгласуването и одобряването на техническата документация, необходима за изпълнението на предвидените СМР. Готовият работен/технически проект трябва да бъде изготвен и одобрен съгласно ЗУТ, Наредба №4 за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти и действащата нормативна уредба, придружен от количествени сметки по приложимите части и количествено-стойностна сметка по видове СМР в пълно съответствие с КС на проектантите. Разрешението за строеж, издадено въз основа на одобрения инвестиционен проект по реда на чл. 148-156а от ЗУТ, следва да съдържа максимално подробна информация относно всички одобрени проектни части на съответния технически/работен проект, както и всички съгласувателни и разрешителни документи съгласно действащата нормативна уредба.
[1] Резюмето се основава на публикувания за обществено обсъждане през м. август 2022 г. проект на условия за кандидатстване по процедурата.
ПРОЦЕДУРА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ
BG-RRP-3.006 „Изграждане на нови ВЕИ за собствено потребление в комбинация с локални съоръжения за съхранение на енергия в предприятията”
по националния План за възстановяване и устойчивост (ПВУ)
(предварително резюме)[1]
О б о б щ е н и п а р а м е т р и
- Допустими инвестиции: изграждане на фотоволтаична инсталация с мощност до 1 MW за производство на енергия за собствено потребление, в комбинация с локални съоръжения за съхранение на енергия (батерии) с определен минимален капацитет за съхранение
- Допустими кандидати: микро, малки и средни предприятия (МСП), малки дружества със средна пазарна капитализация или дружества със средна пазарна капитализация[2] от определени икономически сектори, попадащи в група „Индустрия“ и група „Услуги“.
- Общ размер на средствата по процедурата: 200 000 000 лева
- Минимален и максимален размер на безвъзмездната помощ: от 100 000 лв. до 1 000 000 лв., като максималният размер на инвестицията не може да надвишава:
- за микропредприятия: 100% от реализираните от кандидата средногодишни нетни приходи от продажби за тригодишния период 2019 г., 2020 г. и 2021 г.
- за малки предприятия: 60% от реализираните от кандидата средногодишни нетни приходи от продажби за тригодишния период 2019 г., 2020 г. и 2021 г.
- за средни предприятия, малки дружества със средна пазарна капитализация и дружества със средна пазарна капитализация: 25% от реализираните от кандидата средногодишни нетни приходи от продажби за тригодишния период 2019 г., 2020 г. и 2021 г.
- Процент на безвъзмездната помощ (в зависимост от предприятието и местоизпълнението)
Категория на предприятието |
Максимален процент на помощта за дейности извън Югозападен район на планиране (ЮЗР) |
Максимален процент на помощта за дейности в Югозападен район на планиране (ЮЗР) |
Микро и малки предприятия |
50% |
50% |
Средни предприятия |
50% |
45% |
Малки дружества със средна пазарна капитализация и дружества със средна пазарна капитализация |
45% |
35% |
- Продължителност на проектите: до 18 (осемнадесет) месеца
П о д р о б н и п а р а м е т р и
- Допустими кандидати
- Микро, малки и средни предприятия, малки дружества със средна пазарна капитализация и дружества със средна пазарна капитализация, регистрирани не по-късно от 31.12.2019 г.
- Реализирали са следните минимални нетни приходи от продажби за 2021 г. (микро предприятия ≥ 80 000 лева; малки предприятия ≥ 187 000 лева; и средни предприятия, малки дружества със средна пазарна капитализация или дружества със средна пазарна капитализация ≥ 750 000 лева).
- Заявили са подкрепа по проекта за основната си икономическа дейност, която попада в едната от следните две групи сектори на икономическа дейност, съгласно КИД-2008:
Група “Индустрия“:
- Сектор B „Добивна промишленост“;
- Сектор C „Преработваща промишленост“;
- Сектор E „Доставяне на води; канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване“;
- Сектор F „Строителство“.
Група “Услуги“:
- Сектор G „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети“;
- Сектор H „Транспорт, складиране и пощи“;
- Сектор I „Хотелиерство и ресторантьорство“;
- Сектор J „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“;
- Сектор L „Операции с недвижими имоти“;
- Сектор M „Професионални дейности и научни изследвания“;
- Сектор N „Административни и спомагателни дейности“;
- Сектор P „Образование“;
- Сектор Q „Хуманно здравеопазване и социална работа“;
- Сектор R „Култура, спорт и развлечения“;
- Сектор S „Други дейности“.
Недопустими кандидати
- По процедурата не могат да получат финансиране предприятия, чиято основна икономическа дейност попада в следните сектори, съгласно КИД-2008:
- Сектор А „Селско, горско и рибно стопанство“;
- Сектор С „Преработваща промишленост“, раздел 10 „Производство на хранителни продукти” и раздел 11 „Производство на напитки”;
- Сектор D “Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“;
- Сектор K „Финансови и застрахователни дейности“
- Допустими дейности
Изграждане на нови фотоволтаични инсталации до 1 MW за производство на енергия за собствено потребление в комбинация с локални съоръжения за съхранение на енергия (батерии), при спазване на следните изисквания:
- Инвестицията трябва да се изпълняват върху сграда/имот, която е изцяло собственост на кандидата; когато имотът не е собственост на кандидата, същият следва да притежава документ за учредено право на строеж върху имота.
Инвестицията НЕ може да се изпълнява върху сграда/имот, които се ползват от кандидата чрез договор за наем или концесия.
- Изградената по проекта фотоволтаична система и батерии могат да захранват с ел. енергия сгради/обекти, в които кандидата упражнява основната си икономическа дейност, като е допустимо в съответните сгради/обекти кандидатът да извършва и допълнителни дейности (ако има такива) при положение, че тези дейности попадат в допустимите сектори по процедурата.
НЕ са допустими проекти, по които чрез изградената по проекта фотоволтаична инсталация ще захранват с ел. енергия сгради/обекти, в които кандидатите упражняват едновременно дейност в допустими сектори и в недопустими сектори по процедурата, тъй като не може да се гарантира отделяне на дейностите, така че дейностите в недопустимите сектори да не се ползват от безвъзмездното финансиране по процедурата.
- Фотоволтаичната система и батериите следва да се изграждат единствено върху покривни и фасадни конструкции на сгради, присъединени към електропреносната, електроразпределителна или затворена електроразпределителна мрежа, и/или върху недвижими имоти към тях, в урбанизирани територии[3].
- Локалните съоръжения за съхранение на енергия (батерии) следва да са с общ минимален капацитет равностоен за съхранение с продължителност от поне 4 (четири) часа за поне 25% от инсталираната мощност на фотоволтаичната система
- Инсталираната мощност на изградената фотоволтаична система за собствено потребление не може да надвишава повече от 2 (два) пъти размера на предоставената мощност, съгласно актуален договор на кандидата с електроразпределителното дружество (ЕРД), но не повече от 1 MW.
В случай че кандидатът упражнява основната си икономическа дейност в повече от една сграда/обект, които са самостоятелно обособени стопански обекти, представляващи пространствено, функционално и организационно отделени производствени единици, е допустимо изграждане на отделни фотоволтаични системи в комбинация с батерии за отделните стопански обекти, като в този случай инсталираната мощност на отделното енергийно съоръжение не следва да надвишава повече от 2 (два) пъти размера на предоставената мощност съгласно договора с ЕРД за съответния обект, като общата инсталираната мощност на всички фотоволтаични системи не може да бъде повече от 1 MW.
- При кандидатстване към проекта се прилага идеен проект или технически/работен проект, изготвен от лице с проектантска правоспособност.
- Фотоволтаичната система и съоръженията за локално съхранение на произведената енергия (батерии) следва да отговорят на следните минимални технически изисквания:
1) Фотоволтаични модули
- Ефективност на модула ≥ 20%
- Продуктова гаранция ≥ 12 години
- Деградация първа година ≤ 2%
- Линейна деградация за:
- еднолицеви модули ≤ 0,6% на година, гарантирана за ≥ 25 години
- двулицеви модули ≤ 0,5% на година, гарантирана за ≥ 25 години
- Механично натоварване:
- на сняг (snow load) мин. 5 400 Pa
- на вятър (wind load) мин. 2 400 Pa
2) Инвертор за фотоволтаичния модул
Допустими за финансиране са системи с отделен инвертор за фотоволтаичния модул и отделен инвертор за система за съхранение, както и системи с хибридни инвертори.
- Ефективност на инвертора (European weighted efficiency) ≥ 96%
- Смущения от хармоници THD ≤ 3%
- Намаляване (дерейтинг) на мощността при 45°С околна температура ≤ 3%
- Максимално входно напрежение от ФВ стрингове: 1500 VDC
- Продуктова гаранция ≥ 10 год.
- Наличие на устройство, което ограничава връщане на електроенергия в мрежата съвместимо с инвертора или вградена такава функция на самият инвертор
3) Системи за съхранение (акумулаторни батерии)
- Работна температура ≥ 45°С на околната среда
- Продуктова гаранция ≥ 5 години
- Гаранция за производителност: ≥ 10 години.
4) Инвертор за система за съхранение
- Продуктова гаранция ≥ 10 год.
- Намаляване (дерейтинг) на мощността при 45°С околна температура ≤ 3%
5) Конструкция
- Материалите и крепежните елементи, използвани в конструкцията за монтаж на модулите следва да са нискокорозионни материали, като се гарантира, че не повишават степента на корозия, когато са монтирани заедно в масив или когато са монтирани върху повърхността на основна конструкция
- Продуктова гаранция ≥ 10 год.
Всички активи следва да бъдат нови, неупотребявани със сертификати за разпространение в ЕС и приложимите стандарти за вида на изделието.
- За период от 5 (пет) години след окончателното плащане по проекта произведената от енергия от фотоволтаичната система следва да се използва единствено за собствено потребление и не може да бъде предмет на търговска сделка за покупко-продажба.
- Бенефициентът е длъжен да потребява на годишна база електрическа енергия, произведена от изградената по проекта фотоволтаична система, в размер на не по-малко от 260 kWh за всеки 1 kW инсталирана мощност на енергийното съоръжение. При неизпълнение на посоченото изискване, предоставената помощ подлежи на възстановяване по 20% от предоставената помощ за всяка една година на неизпълнение на изискването.
Информацията за потребената енергия, произведена от изградената по проекта фотоволтаична система, се предоставя от бенефициента в срок до 15 април на следващата година, като данните следва да съответстват на информацията, посочена в ред с № 5 в Приложение № 1 към чл. 5, ал. 1 от Наредба № РД-16-558 от 8.05.2012 г. за набирането и предоставянето на информацията чрез Националната информационна система за потенциала, производството и потреблението на енергия от възобновяеми източници в Република България.
- Допустими разходи
Разходи за изграждане на фотоволтаична система до 1 MW за собствено потребление в комбинация със съоръжения за локално съхранение на произведената енергия (батерии), които могат да включват:
- Разходи за придобиване на дълготрайни материални активи (ДМА);
- Разходи за придобиване на дълготрайни нематериални активи (ДНА);
- Разходи за строително-монтажни работи на покрив/фасада/прилежащ имот;
- Разходи за консултантски услуги от инженерно-технически характер.
- Всички разходи по инвестицията следва да се извършат от един изпълнител (юридическо лице).
- Разходите за строително-монтажни работи (СМР) са допустими единствено ако са пряко свързани с реализирането на изграждане на фотоволтаична система комбинирана със съоръжения за локално съхранение. Например: разходите, които са строго необходими за стабилността, за оборудването, за изграждането и за свързването и доброто функциониране на фотоволтаичната система, комбинирана със съоръжения за локално съхранение, могат да представляват допустими разходи.
- С обявяването на процедурата за кандидатстване ще бъде определена и пределна (максимална) цена за изграждане на фотоволтаична система до 1 MW за собствено потребление в комбинация с батерии.
- Финансират се единствено нови фотоволтаични инсталации в комбинация с батерии в тяхната цялост, НЕ нови компоненти /отделни части, с които да се подменят елементи от съществуващи, вече изградени фотоволтаичните системи и/или батерии.
- Минимален и максимален размер на безвъзмездната помощ
От 100 000 лв. до 1 000 000 лв., като максималният размер на инвестицията не може да надвишава:
- за микропредприятия: 100% от реализираните от кандидата средногодишни нетни приходи от продажби за тригодишния период 2019 г., 2020 г. и 2021 г.
- за малки предприятия: 60% от реализираните от кандидата средногодишни нетни приходи от продажби за тригодишния период 2019 г., 2020 г. и 2021 г.
- за средни предприятия, малки дружества със средна пазарна капитализация и дружества със средна пазарна капитализация: 25% от реализираните от кандидата средногодишни нетни приходи от продажби за тригодишния период 2019 г., 2020 г. и 2021 г.
- Процент (интензитет) на безвъзмездната помощ
Определя се в зависимост от категорията на предприятието и местоизпълнението на инвестицията, както следва:
Категория на предприятието |
Максимален процент на помощта за дейности извън Югозападен район на планиране (ЮЗР) |
Максимален процент на помощта за дейности в Югозападен район на планиране (ЮЗР) |
Микро и малки предприятия |
50% |
50% |
Средни предприятия |
50% |
45% |
Малки дружества със средна пазарна капитализация и дружества със средна пазарна капитализация |
45% |
35% |
- Максимална продължителност на проектите
18 (осемнадесет) месеца
- Кандидатстване, оценка и изпълнение на проектите. Задължения на бенефициента
- Кандидатстването е изцяло електронно чрез подаване на уеб-базиран формуляр в специален модул на системата ИСУН с помощта на квалифициран електронен подпис.
- Критериите за оценка са напълно обективни, като се основават най-вече на историческите финансови показатели на кандидатите за предходните 3 години (2019, 2020 и 2021 г.). Тъй като се цели приоритизиране на подкрепата за предприятия със средни финансови показатели, тези предприятия получават по-висока оценка в сравнение с предприятията с високи или ниски финансови показатели.
- При кандидатстване се прилага идеен проект или технически/работен проект, изготвен от лице с проектантска правоспособност, вписано в съответния регистър на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. Готовият работен/технически проект трябва да бъде изготвен и одобрен съгласно Закона за устройство на територията (ЗУТ), Наредба № 4 за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти и действащата нормативна уредба. Задължение на крайния получател е да съхранява към проекта оригинал на техническата документация в целия й наличен обем и свързаната с нея налична документация (съгласувания, одобрения, разрешения и др.).
- Инвестицията трябва да се изпълни от един изпълнител (юридическо лице). Дейностите по монтиране на фотоволтаичните системи и батерии могат да се извършват единствено от юридически лица, ангажирали в екипа си лица, притежаващи необходимата професионална квалификация, включени в списъка по чл. 21 на ЗЕВИ[4], поддържан от АУЕР: https://www.seea.government.bg/bg/?option=com_grid&gid=14_mg_0&p=34.
- В случаите, когато стойността на инвестицията е по-голяма или равна на 273 812 лв. определянето на изпълнител се извършва чрез открита тръжна процедура.
- Инсталираната мощност, която се заявява първоначално от кандидата в проекта, е възможно в процеса на реалното изпълнение да бъде намалена преди въвеждането в експлоатация на съоръженията с до 10% след представяне на инвестиционен проект, обосноваващ това изменение. При намаляване на инсталираната мощност може да бъде намален пропорционално и бюджета на проекта.
- Фотоволтаична инсталация следва да се застрахова за сметка на бенефициента срещу кражби, умишлени действия на трети лица, пожар и други природни бедствия и други относими рискове за периода от въвеждане в експлоатация до минимум 5 (пет) години от окончателното плащане.
- За период от 5 (пет) години след окончателното плащане по проекта произведената от енергия от фотоволтаичната система следва да се използва единствено за собствено потребление и не може да бъде предмет на търговска сделка за покупко-продажба.
- Изградените по проекта фотоволтаична система и батерии не могат да се преместват след първоначалното им изграждане за период от 5 (пет) години от окончателното плащане по проекта.
- Бенефициентът поема ангажимент компонентите на фотоволтаичната система и батериите, когато станат негодни за употреба, да се предадат за рециклиране и/или обезвреждане на определените за това места, като следва да бъдат третирани съгласно изискванията на Закона за управление на отпадъците.
[1]Резюмето се основава на публикувания на 12.12.2022 г. проект на условия за кандидатстване по процедурата.
[2] „Малки дружества със средна пазарна капитализация“ (small mid-caps) и „дружества със средна пазарна капитализация“ (mid-caps) са предприятия, които по финансови показатели отговарят на критериите за МСП (т.е. имат годишен оборот, който не превишава 97 500 000 лева, и/или стойност на активите, която не превишава 84 000 000 лева), но средно-списъчният брой на персонала им е от 250 до 499 души („малки дружества със средна пазарна капитализация“), респ. от 500 до 1500 души („дружества със средна пазарна капитализация“), като са взети предвид всички отношения на партньорство и свързаност с други предприятия.
[3] Съгласно ЗУТ урбанизираните територии са населени места, селищни образувания и индустриални паркове извън границите на населените места и селищните образувания.
[4] Закон за енергията от възобновяеми източници.
Индикативен период на кандидатстване: март 2023 г.
Цел на процедурата: Предоставяне на инвестиционна подкрепа за предприятията от произвдоствения сектор за повишаване на ресурсната ефективност и въвеждане на безотпадни технологии на производство.
Бюджет на процедурата: 180 000 000 лв.
Допустими кандидати:
- Микро (персонал до 9 души), малки (персонал от 10 до 49 души), средни (персонал от 50 до 249 души) и големи (над 250 души персонал) предприятия, с код на основна икономическа дейност, попадащ в Сектор С „Преработваща промишленост“;
- Процедурата насърчава т.нар. „индустриална симбиоза“ или партньорствата между компаниите:
Размер на безвъзмездната помощ:
- Микро предприятия: до 350 000 лева;
- Малки предприятия: до 550 000 лева;
- Средни предприятия: до 750 000 лева;
- Големи предприятия: до 1 000 000 лева;
Максимален интензитет на помощта:
- Микро, малки и средни предприятия: 50%
- Големи предприятия: 30%
Допустими за финансиране дейности:
- Придобиване на нови машини, съоръжения и оборудване (ДМА), както и на нови технологии и специализиран софтуер и компютърни приложения (ДНА), използване на консултантски услуги от инженерно – технически характер, както и изготвяне на анализ на ресурсната ефектвиност и въглеродната интензивност на предприятията и възможните решения за тяхното преодоляване;
- Внедряване на нови технологии за преработка на отпадъци от производствената дейност на предприятията;
- Намаляване на използваните суровини и материали за производство, както и въвеждане на естествени и възобновяеми биоресурси вместо синтетични суровини и материали в производството, с оглед намаляване на негативния отпечатък върху природните ресурси;
- Ограничаване и намаляване на употребата на пластмасови опаковки и пластмасови изделия за еднократна употреба, както и внедряване на нови технологии за осигуряване на съответствие на пластмасовите изделия с европейските изисквания за пластмасите за еднократна употреба, внедряване на многократни и алтернативни материали, в т.ч. биоразградими, рециклируеми и зелени опаковки;
- Въвеждане на екологични стандарти в производството, както и на инвестиции, свързани с подобряване на качеството и удължаване на полезния живот на произвежданите продукти;