На 02.02.2023 г. стартира набирането на проекти по процедура BG-RRP-4.021 "Подкрепа за енергийно обновяване на сгради в сферата на производството, търговията и услугите“, финансирана по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Крайният срок за кандидатстване с проекти е 15.06.2023 г.
По процедурата се финансират разходи за строително-монтажни работи (СМР) за изпълнението на мерки за енергийна ефективност на сгради в сферата на производството, търговията, услугите и туризма, собственост на предприятията – кандидати, вкл. внедряване на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) за собствено потребление (фотоволтаични системи, термопомпи и пр.).
Общият размер на средставата по процедурата е 235 200 000 лева, като минималният размер на безвъзмездната финансова помощ започва от 35 000 лв. за микро и малки предприятия и 100 000 лв. за средни и големи предприятия, а максималният размер на безвъзмездната помощ варира според размера на предприятието кандидат и е, както следва: до 100 000 лв. за микро предприятия; до 300 000 лв. за малки предприятия; до 500 000 лв. за средни предприятия и до 1 500 000 лв. за големи предприятия.
Допустими по процедурата кандидати са микро, малки, средни или големи предприятия, търговци по смисъла на Търговския закон или Закона за кооперациите, регистрирани не по-късно от 31.12.2019 г., които са реализирали следните минимални нетни приходи от продажби за 2022 г. (микро предприятия ≥ 70 000 лева; малки предприятия ≥ 150 000 лева; средни предприятия ≥ 650 000 лева и големи предприятия ≥ 3 500 000 лева).
Допустими по процедурата са следните видове дейности:
- Дейности за извършване на обследване за енергийна ефективност и сертифициране за ЕЕ – първоначално обследване за енергийна ефективност за целите на подаване на предложение по настоящата процедура;
- Дейности за изпълнение на СМР за прилагане на мерки за енергийна ефективност и мерки за оползотворяване на енергия от възобновяеми източници, ако са посочени в енергийното обследване, в т. ч. всички съпътстващи СМР[1], необходими за изпълнение на мерките. В рамките на общата стойност на СМР могат да се включат и непредвидени разходи за строително-монтажни работи до 10%. В случай на изпълнение на СМР чрез инженеринг непредвидени разходи за строително-монтажни работи не са допустими.
- Дейности за изготвяне на инвестиционен проект и оценка на съответствието му съгласно ЗУТ;
- Дейности за авторски надзор съгласно ЗУТ
- Дейности за строителен надзор съгласно ЗУТ
- Дейности, свързани с въвеждането на обектите в експлоатация
- Дейности за изготвяне на независима експертна оценка, изготвена от сертифициран енергиен одитор след приключване на дейностите по изпълнение на СМР (само за проекти в режим „минимална помощ „)
Мерките за повишаване на енергийната ефективност ще се изпълняват въз основа на извършеното обследване за енергийна ефективност на съответната сграда.
[1] Съпътстващите СМР следва да са пряко свързани с енергоспестяващата мярка, като без тях изпълнението на мярката не би могло да се завърши с необходимото качество и съответствие на изпълняваните видове работи с нормативните изисквания и с издадените строителни книжа в обхвата на разрешението за строеж.
Подробно резюме на условията за кандидатстване по процедура BG-RRP-4.021 „Подкрепа за енергийно обновяване на сгради в сферата на производството, търговията и услугите“ можете да откриете тук.